Zakładanie trawników Rzeszów

Zkaładnaie trawników z siewu i z rolki. Profesjonalna budowa trawników!
Zapytaj o cenę trawnika

Zakładanie trawników Rzeszów – piękny i zadbany trawnik można osiągnąć dwiema metodami

Zakładanie trawników metodą tradycyjną z siewu lub układając trawę z gotowych rolek. Pierwsza jest czasochłonna, a druga pozwala uzyskać niemal natychmiastowe rezultaty. To, którą metodą posłużymy się w przygotowaniu idealnego trawnika zależy od rodzaju podłoża, na przykład na zboczach dużo lepiej sprawdzi się trawnik z rolki – w przypadku trawy z siewu mogą zostać wypłukane przez deszcz lub w czasie podlewania.

Wielką zaletą trawników z siewu jest to, że istnieje bardzo wiele mieszanek, które powalają dobrać odpowiednie nasiona do sposobu użytkowania. Dostępne są mieszanki nasion z przeznaczeniem na trawniki sportowe, parkowe czy na łąkę kwietną.

Zakładanie trawników

Zakładanie trawników – trawnik z siewu jest bardzo prosty w przygotowaniu.

W pierwszej kolejności zakładanie trawnika należy rozpocząć od przygotowania podłoża i oczyszczenia go z chwastów. To niezbędne, by nasiona trawy mogły rosnąć swobodnie. Chwasty stanowią bowiem konkurencję dla roślin uprawowych i ogrodowych. Bardzo szybko się rozrastają, więc mogą zagłuszyć rosnącą trawę, a także zabierać składniki mineralne oraz wodę.
Profesjonaliści w tym celu stosują chemiczny oprysk, który jest bezpieczny dla nasion trawy. Kolejnym krokiem w zasiewie trawnika jest spulchnianie terenu glebogryzarką – dzięki temu uda się rozluźnić strukturę ziemi, a nasiona trafią na odpowiednią głębokość gleby.

Po spulchnieniu wygrabia się pozostałości po roślinach i kamienie.

Następnym ważnym krokiem w stworzeniu idealnego trawnika jest niwelacja terenu, czyli jego profilowanie, oraz plantowanie powierzchni, czyli wyrównanie powierzchni terenu. Na tak przygotowany grunt dosypuje się ziemi urodzajnej, która będzie stanowić wierzchnią warstwę trawnika. By stara i nowa warstwa ziemi połączyły się trzeba użyć metalowego wału, który dzięki swoje masie wtłoczy nową ziemię w starą.

Dopiero na tak przygotowane podłoże można sypać wybraną mieszankę trawy

Szukając ziaren trawy, które będą ozdabiać trawnik, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby i warunki atmosferyczne. By ziarna lepiej osadziły się w glebie należy jeszcze raz wałować cały teren. Końcowym elementem zakładania trawnika z siewu jest mocne podlanie trawnika. Świeżo wysiana trawę należy podlewać nawet kilka razy na dobę. Chodzi o zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci niezbędnej do kiełkowania nasion trawy.

Zakładanie trawników Rzeszów. Trawniki z siewu jest najprostszą i najtańszą metodą stworzenia zieleni na dużych powierzchniach

Gdy trawnik jest już nieco stary i wymaga odświeżenia, wystarczy dosiać nową trawę. To skuteczny sposób na to, by ogród zachwycał przestrzenią i dawał idealne miejsce na odpoczynek.

Zakładanie trawników Rzeszów

Innym sposobem tworzenia wymarzonego ogrodu z pięknym pasem zieleni jest trawnik z rolki.

Ta metoda daje natychmiastowy efekt. Układanie trawnika jest bardzo proste, chociaż trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Należy je rozpocząć od odchwaszczenia całego terenu – najlepiej wykonać chemiczny oprysk. Zatrzyma on kiełkowanie roślin znajdujących się pod powierzchnią ziemi.

By pozbyć się reszty chwastów należy przekopać cały teren za pomocą glebogryzarki i pozbyć się kamieni, które mogą powodować nierówność trawnika. Niwelacja i profilowanie podłoża pozwolą stworzyć gładką powierzchnię, do której będzie przylegać rozwijana trawa.

Trawa z rolki również musi się ukorzenić, więc na wyrównaną powierzchnię wysypuje się ziemię urodzajną. Gdyby teren był nadal nierówna, można nią wyprofilować nawierzchnię. Na ziemię kładzie się rolki trawy. W rolce znajduje się 2 metry trawy o szerokości 50 centymetrów. Nowo powstały trawnik trzeba wałować, by pasy zieleni lepiej przylegały do podłoża. Całość trzeba dobrze zrosić, by trawa wzrastała w odpowiedniej wilgotności.

Choć wykonanie trawnika wydaje się bardzo proste, to jednak lepiej powierzyć to zadanie specjalistom, którzy potrafią dobrać odpowiednią mieszankę nasion lub rolki trawy, które będą dopasowane do rodzaju gleby i powierzchni.

Zobacz też ofertę pielęgnacji ogrodów

Galeria zakładanie trawników Rzeszów

Zakładanie trawników Rzeszów

Trawniki Rzeszów, budowa i pielęgnacja ogrodów

Kontakt:
tel. +48 502 584 805 e-mail: biuro@ogrody-rwierzoch.pl

Adres:
MAZURY 51 k. Rzeszowa, 36-130 RANIŻÓW