Systemy nawadniania automatycznego Rzeszów

Profesjonalnie projektujemy i budujemy systemy nawadniania Zapytaj o nawadnianie

Systemy nawadniania automatycznego – podlewanie trawnika, podlewanie ogrodu

Systemy nawadniania automatycznego, czyli podlewania trawnika i nawadniania ogrodu posiadają liczne zalety. Osoby i firmy które już posiadają zamontowany sprawny system nawadniania nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez niego.

Po pierwsze, automatyczne nawadnianie pomaga ograniczyć czas pracy w ogrodzie zwłaszcza w okresach suchych. Po drugie, zautomatyzowane podlewanie trawnika pozwala racjonalnie wykorzystać wodę, rośliny otrzymają taką ilość jakiej potrzebują.
Po trzecie, automatyczne nawadnianie jest programowalne. Przez to możemy nawadniać rośliny w nocy. To kolejny aspekt związany z oszczędnością wody, ponieważ w nocy woda paruje dużo wolniej. Nocne podlewanie ze względu na czas oddziaływania efektywniej nawilża glebę.

Rzeszów systemy nawadniania automatycznego

Radosław Wierzoch

Projekt, budowa, konserwacja systemów nawadniających!

System nawadniania – podlewanie trawnika, podlewanie ogrodu, jak oszczędzać wodę?

W Polsce zaczyna brakować wody, systemy nawadniania zaprogramowane na noc nie mają zazwyczaj problemu z niskim ciśnieniem wody wodociągowej.
Systemy mogą być mniej lub bardziej skomplikowane w zależności od potrzeb w ogrodzie i budżetu. Najefektywniejsze są system z urządzeniami sterującymi i czujnikami wilgotności lub deszczowym. Systemy mogą być nawadniające ze zraszaczami lub zbudowane jako tzw. linie kroplujące.

Konfiguracja systemów nawadniających ogrody i trawniki

Możliwa jest różnorodna konfiguracja zestawów nawadniających ogrody i trawniki to pozwala na wygodne i skuteczne nawodnienie ogrodu. Jeżeli następuje usterka lub potrzeba budowy czy zmniejszenia systemu można to przeprowadzić bardzo szybko i w rozsądnej cenie. Elementy systemu nawadniania automatycznego można prosto wymieniać i rozbudowywać o inne dodatkowe moduły.

Montaż systemu nawadniania automatycznego – etapy

Na początku realizacji systemu nawadniania automatycznego najważniejszy jest profesjonalny projekt wykonany przez specjalistę.
Określamy położenie elementów nawadniających
Wskazujemy miejsca na zraszacze
Ustalamy kierunki ułożenia linii kroplujących lub rur/węży
Wyznaczamy konieczne zasięgi działania zraszaczy
Następnie dzielimy trawnik czy ogród na sekcje.
W sekcjach umieszczamy urządzenia podlewające rośliny o zbliżonym zapotrzebowaniu na wodę.
Podlewamy trawniki czy też nawadniamy ogrór etapami, każda wyznaczona sekcja oddzielnie w ustalonej kolejności.

Gdy wraz z właścicelem ogrodu zaczynamy planowanie systemu nawadniania dostosowujemy go do roślinności. To pozwala osiągnąć efektywność i oszczędności.
Na końcu zaś programujemy główny sterownik. Jest to ostateczny i najważniejszy element systemu nawadniania. Bez tego ogród będzie nawadniany nieefektywnie, a także powstaną straty wody.