Pielęgnacja ogrodu przed zimą

Okres późnej jesieni to czas, w którym trzeba przygotować ogród do pory zimowej. Należy zadbać o wiele czynności, które zajmują sporo czasu, ale są niezbędne dla ogrodu i znajdujących się w nim roślin. Warto więc zastanowić się jakie prace należy wykonać, aby na wiosnę nie zastać w ogrodzie zaschniętych pędów, które trzeba będzie usunąć.

Generalnie pielęgnacja ogrodu przed zimą wiąże się z pracami porządkowymi oraz z zapewnieniem odpowiedniej ochrony roślinom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na szczęście większość roślin uprawianych w polskich ogrodach doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami zimowymi. Jeśli jednak w ogrodzie znajdują się rośliny przystosowane do cieplejszego klimatu oraz rośliny młode, które zostały posadzone dopiero jesienią i mają słabe korzenie, wówczas należy zadbać o ich właściwą ochronę przed mrozem.

Przygotowanie ogrodu do pory zimowej

Zanim nadejdzie zima, konieczne jest zadbanie o jak najlepszy stan roślin, które powinny zgromadzić spory zapas wody w swoich tkankach. Dzięki temu będą w stanie łatwiej znieść jej niedobór w okresie zimowym. Pielęgnacja ogrodu przed zimą oznacza więc konieczność częstego i obfitego podlewania, w przypadku braku deszczu i mocnego wysuszenia ziemi. Oczywiście w miarę możliwości, rośliny należy też podlewać zimą i wczesną wiosną ze względu na słońce, które je wysusza. Należy jednak pamiętać, że podlewać rośliny można tylko wtedy, gdy nie ma mrozu.

Ochrona roślin przed mrozem

Pielęgnacja ogrodu przed zimą wiąże się również z koniecznością zadbania o odpowiednią ochronę roślin przed mrozem. Należy o to zadbać, gdy temperatura powietrza jest niższa niż -5 stopni Celsjusza. W przypadku okrywania roślin przy wyższych temperaturach, można doprowadzić do ich gnicia.

Rośliny wrażliwe na działanie mrozu należy okryć gałązkami iglastymi lub trocinami. Wystarczająca jest warstwa 10 cm. W przypadku braku śniegu i temperatury niższej niż -10 stopni Celsjusza należy dołożyć kolejną warstwę. Generalnie im dłużej trwa mróz, tym warstwa ochronna powinna być grubsza.

Istnieją też inne metody ochrony innych roślin. Bardzo często ziemię wokół nich pokrywa się korą, trocinami czy też kompostem. Sposób ochrony jest uzależniony od rodzaju rośliny oraz od panujących warunków atmosferycznych.

Przygotowanie trawnika do okresu zimowego

Oczywiście pielęgnacja ogrodu przed zimą to zadbanie również o trawnik, czyli zwykle największą powierzchnię całego ogrodu. Dopóki trawa rośnie, konieczne jest koszenie trawnika, więc czasami może zdarzyć się sytuacja, że koszenie będzie potrzebne na początku listopada (po ciepłym październiku). Z trawy konieczne jest zgrabienie liści, które opadły z drzew i krzewów. W przypadku ich pozostawienia, nie będą przepuszczać powietrza, a to z kolei przyczyni się do powstania pleśni śniegowej.

Podlewanie roślin

Jeżeli jesień jest deszczowa ograniczamy zużycie wody. Jeżeli mamy suchą jesień, podlewamy głównie płytko ukorzenione rośliny, te głęboko ukorzenione same pobiorą wodę, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby je podlać.

Nawożenie jesienią

Drzewa owocowe – Wokół drzewek owocowych użyjmy co 3-4 lata obornika (naturalny nawóz organiczny). Następnie dokładnie przekopmy glebę.

Pod warzywa można zastosować obornik lub fosforowe i potasowe nawozy mineralne.

Trawnik – odporność zwiększamy, stosując mieszanki do jesiennego nawożenia. Wzmacniają system korzeniowy traw i poprawiają wytrzymałość na obniżone temperatury.

Sprzątanie ogrodu

Ziemia pod drzewkami powinna być wygrabiony – usuwamy liście i resztki roślinnych w aby „nie zapraszać” gryzoni.

Kwietniki – z rabat także należy usunąć resztki roślinne, bo staną się miejscem mnożenia grzybów i bakterii.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Należy też pamiętać o ochronie pni drzew, rabatek, zadbaniu o oczka wodne i wiele innych elementów ogrodowych. Jeśli nie mamy na to czasu lub ochoty to warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, dla których pielęgnacja ogrodu przed zimą nie ma żadnych tajemnic.