Zadbaj o trawnik wiosną trawa szybko rośnie
Jeśli wiosną zastosujesz odpowiednie zabiegi, trawnik sprawnie się zregeneruje. Często jednak po zakończeniu zimy, gdy topnieje śnieg, trawnik nie prezentuje się zbyt dobrze. Na pierwszy plan wychodzą suche i pożółkłe źdźbła. Sporym problemem są również obumarłe liście, które uniemożliwiają wchłanianie wody, a przy tym utrudniają proces wzrostu młodej trawy. Dlatego zadbaj o trawnik wiosną – wiosenna pielęgnacja trawnika ma tak duże znaczenie.
Które prace można wykonać samodzielnie, a jakie lepiej zlecić profesjonalistom?
Jak mogę zadbać o trawnik wiosną?
Wraz z nadejściem wiosny należy z trawnika usunąć stare liście, opadłe igliwie czy obumarłą darń. Są to resztki roślinne, które jesienią i zimą w sposób naturalny pojawiają się na trawniku, hamując proces jego regeneracji. Zadbaj o trawnik wiosną jeszcze przed rozpoczęciem intensywnej pielęgnacji trawy, należy ją dokładnie wygrabić. Trawa tym samym zyskuje lepszy dostęp do wody, tlenu i składników odżywczych wchodzących w skład nawozów.
Wiosną trawnik dobrze jest potraktować specjalnym nawozem. W tym czasie eksperci polecają stosowanie produktów bogatych w azot, który pobudza rośliny do wzrostu oraz fosfor i potas. Zresztą tak naprawdę trawę dobrze jest odżywiać regularnie np. co miesiąc w niewielkich dawkach. Szczególnie istotne jest to jednak po zakończeniu zimy.
Czy nie warto zatrudnić firmę ogrodniczą?
Czasem ręczne wygrabienie trawnika po zimie to za mało. Gdy warstwa filcu jest gruba, a powierzchnia porośnięta mchem to znak, że trawa nie ma dostępu do wody i cennych składników odżywczych. Wówczas warto wykonać wertykulację. To zabieg, który pozwala na szybkie usunięcie z trawnika obumarłych roślin i liści. Wcześniej dobrze jest trawę skosić i wykonać pionowe nacięcia trawnika za pomocą odpowiedniej maszyny. Wertykulację dobrze jest wykonać co najmniej raz na rok, a najlepiej właśnie w okresie wiosennym. Specjalne urządzenia służące do tego celu, a więc wertykulatory mają na wyposażeniu profesjonalne firmy ogrodnicze.
Doświadczeni ogrodnicy mogą przyjść z pomocą również wtedy, gdy trawnik wymaga aeracji (napowietrzenia). To zabieg, którego celem jest rozluźnienie gleby. Pozwala to na lepszy dostęp wody i substancji odżywczych do strefy korzeniowej trawy. Jeśli na trawniku tworzą się kałuże, które nie wysychają to znak, że aeracja jest konieczna. Często zabieg ten łączony jest dodatkowo z piaskowaniem. Poprawia to bowiem strukturę gleby. Aeracja wykonywana jest przy pomocy specjalistycznych urządzeń np. aeratorów czy glebogryzarek.
Jeśli gdzieniegdzie trawnik jest uszkodzony i nie da się go naprawić, starą darń należy usunąć i wymienić na nową. Również i w tym przypadku najlepiej poprosić o pomoc doświadczoną firmę ogrodniczą. Ubytki wypełnia się na ogół płatami trawy z rolki lub wysiewając odpowiednie nasiona traw. Okazuje się, że wystarczy kilka dni, aby nasiona wykiełkowały i pokryły puste miejsca. Z takiej murawy korzystać można już po kilku tygodniach.
Trawnik wymaga należytej pielęgnacji. Ale jak to mówią… Trawa jest zawsze zieleńsza po drugiej stronie 😉