JAK POZBYĆ SIĘ PRZEBARWIEŃ TRAWY

Problemy z kolorytem trawnika mogą być przyczyną nie lada udręki dla jego miłośników. Zieleń, pozbawiona przebarwień wymaga nie tylko pielęgnacji, ale także fachowej wiedzy. Poznaj profesjonalne wskazówki, które podpowiedzą Ci jak pozbyć się przebarwień trawy.

Problem #1: Trawa brązowa na końcach

Wpływ na taki stan rzeczy ma moment w którym kosisz swój trawnik. Warto wiedzieć, że przebarwienia tego typu mogą wystąpić jeżeli koszona darń jest bardzo mokra. Nie koś jej po ulewnym deszczu, dodatkowym nawadnianiu, przystąp do pracy gdy trawnik będzie suchy.
Dodatkowo uzbrój się w ostre narzędzia tnące w swojej kosiarce. Przy stępionych nożach łatwo o przebarwienia tego typu.

Problem #2: Trawa żółknie

Przyczyn żółknięcia jest kilka dlatego warto zwrócić tu uwagę na szczegóły. Jeśli żółtym plamom towarzyszą zaschnięte źdźbła traw można wnioskować, że winowajcą tego stanu rzeczy jest susza.
Trawnik potrzebuje mocnego nawodnienia wraz z ówczesną aeracją i wertykulacją.

Żółte plamy oznaczać mogą również choroby trawnika. Pędraki oraz nicienie to szkodniki, które mogą być ich przyczyną. Pierwsze z nich atakują korzenie traw znacznie ułatwiając wyrwanie darni.
Charakterystyczny dla obecności nicieni jest szarożółty nalot. Z pomocą na to zjawisko przychodzą nam specjalistyczne, naturalne i bezpieczne dla środowiska środki ochrony roślin oraz analiza gleby prowadzona co kilka lat.

Kochane czworonogi także mogą być winowajcą. Za wypalone plamy o żółtobrązowym zabarwieniu winę ponosimy sami, nie wyznaczając dla nich odrębnego miejsca na toaletę.

Ważną rolę spełnia także nawożenie trawnika, niedobory azotu , fosforu i potasu w glebie, nierównomierne bądź nadmierne stosowanie nawozów prowadzi do powstawania żółtych
przebarwień.

Problem #3 Szary nalot

Szary lub różowawy nalot jest objawem pleśni śniegowej wywołanej obecnością grzyba Fusarium nivale. Atakuje on trawnik latem oraz wczesną wiosną, której towarzyszą roztopy i duże zmiany
temperatur. Pomocą w tym schorzeniu będzie wygrabianie trawnika, regularne opryskiwanie oraz niskie koszenie.

Problem #4 Czerwony kolor

Czerwona nitkowatość traw występuje przez niedobór istotnego makroelementu – potasu przy jednoczesnej znacznej ilości azotu i wysokiej wilgotności. Nie dobre jest również stosowanie jednakowych nawozów w powtarzalnych ilościach, Początki tej choroby zauważyć możemy po jasnobrązowych plamach przechodzących w żółć. Finalnie, zakończenia źdźbła traw przybierają kolor różu. Profilaktyką jest nawożenie gleby środkiem z potasem bez azotu przed początkiem jesieni, aeracja, wertykulacja oraz uwalnianie trawnika ze zbyt dużych ilości filcu.

Problem #5 Biało-szary osad

Przypadłość ta charakterystyczna jest dla zarażenia trawnika Pałecznicą w okresie wczesnej wiosny, tuż po roztopach. Zalegające grube warstwy śniegu doprowadzają do uszkodzeń młodej trawy wrażliwej na infekcje. Zaraz po poprawieniu się warunków pogodowych i wzroście temperatur (sprzyjające chorobie są temperatury 0-10 stopni) objawy Pałecznicy mijają. Celem zapobiegania infekcji, warto nawozić ziemię potasem w okresie jesiennym.