Do optymalnego rozkwitu, nasza trawa może w ciepłe dni potrzebować nawodnienia – nawet 5 litrów na metr kwadratowy
To bardzo dużo wody, dlatego podlewanie potrafi być bardzo czasochłonne. Jeżeli do podlania mamy spory trawnik, warto zastanowić się nad automatycznym systemem nawadniania.
Stan naszego trawnika ukazuje poziom dbania o ogród. To właśnie nawadnianie wpływa na wzrost naszej trawy, a nie nawożenie. Zasadzenie najpiękniejszych krzewów, kwiatów czy drzew ozdobnych nie spowoduje zachwytu u naszych gości, jeśli trawa nie będzie zadbana – dlatego pielęgnacja trawnika jest tak ważna.
Co wpływa na ilość wody, którą podlejemy trawnik? Wszystko zależy oczywiście od pory roku, temperatury powietrza oraz najważniejszego, czyli ilości opadów w ostatnim czasie. Największe upały występują u nas w lipcu oraz sierpniu – to właśnie te miesiące, w których musimy bardzo obficie podlać trawę – nawet 5 litrów na metr kwadratowy. Nieregularnie podlewana trawa może zrobić się żółta i uschnąć. Podobnie jest z przelaniem – nie można do niego doprowadzić, ponieważ stworzymy idealne miejsce dla rozwoju grzybów i bakterii.
Pora dnia do podlewania traw
Większość ludzi podlewa trawę wieczorem, trzeba jednak pamiętać by nie spowodować nadmiernego obciążenia rośliny. Lepiej postawić na intensywne zraszanie trawy niż przelać niepotrzebnie nasz trawnik. Równie dobrą porą podlewania trawników może być wczesny ranek. Musimy to zrobić dość wcześnie, by woda zdążyła dotrzeć do odpowiednich części rośliny nim wzejdzie zbyt intensywne słońce. Wystarczy dwa do trzech razy w tygodniu w przeciętne temperaturowo dni, zaś podczas upałów przyda się codzienne nawadnianie, nawet 5l wody.
System nawadniania trawnika
Podlanie dużego trawnika może zająć nam nawet kilka godzin. Praca zwykłym wężem ogrodowym jest czasochłonna i męcząca, poza tym nie zapewni nam tak dokładnej podlania jak zraszacze. Zautomatyzowany system nawadniania naszego ogrodu rozwiąże nasze problemy nierównomiernego podlania trawnika. Ponadto zamontowane zraszacze podadzą dokładną ilość wody, co może być ciężkie w przypadku podlewania samemu – wężem ogrodowym.
Podlewanie trawy
Warto wiedzieć, że jeśli korzystamy z wody pochodzącej z wodociągów – możemy zamontować drugi licznik, dzięki czemu woda zużyta do podlania trawy nie będzie wliczana do ścieków. Podlanie ogrodu wymaga zużycia dużej ilości wody co wiąże się ze sporymi kosztami nawet 250 złotych za 1 ar. Inwestycja w pompę i cały system nawadniania może być dla nas bardzo przydatna, a jej cena zwróci się szybko. Jeżeli posiadamy w naszym ogrodzie studnie, trawnik zawsze może być podlany przy najniższych kosztach.
Do podlewania trawników wykorzystujemy system zraszaczy
Dobrze zaplanowany wcześniej, moze idealnie nawodnić nasze miejsce odpoczynku. Jeżeli ogród jest dość duży należy zainwestować w pompę by ciśnienie dostarczyło wodę w każde miejsce, bez wyjątku. Z kolei do podlewania innych roślin, na przykład grządek warzywnych używane są zraszacze kropelkowe.
Zautomatyzowane zraszacze trawników możemy podzielić na obrotowe , pulsujące i wahadłowe. Najważniejsze by podczas planowania ich ustawienia w ogrodzie zrobić to dokładnie. Woda musi podlewać trawnik równomiernie.
Jaka jest cena zamontowania takiej instalacji?
Wykonanie projektu oraz zamontowanie go na naszym trawniku to koszt 15 do 20zł za metr kwadratowy. Do tego trzeba doliczyć koszt koszt pompy wody. Sporo firm, konkurencyjnie oferuje nam tę usługę, dlatego warto zastanowić się nad zrobieniem takiej instalacji zraszającej samemu.