Zakładanie trawnika, kiedy?

Trawnik to jeden z najpopularniejszych i najbardziej estetycznych elementów przydomowych ogrodów. Nic w tym dziwnego, ponieważ równy trawnik charakteryzujący się intensywną zielenią jest największą powierzchnią w całym ogrodzie i od jego stanu oraz wyglądu zależy ogólna estetyka całej przestrzeni ogrodowej. Warto więc zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad odpowiadających za zakładanie trawnika.

Przede wszystkim należy zdecydować się na metodę polegającą na sianiu lub rozwijaniu trawnika, podobnie jak dywanu. Obie opcje wymagają pewnych przygotowań oraz odpowiedniej pielęgnacji i zadbania o to, aby trawa się przyjęła, jednak ta druga wydaje się być drogą na skróty, ponieważ trawa już urosła i trzeba zadbać o to, aby zakorzeniła się w przygotowanym podłożu. Trudniejsze jest sianie, które też wymaga wielu przygotowań, a oprócz tego wielu ludzi zadaje sobie pytanie: zakładanie trawnika – od kiedy można to robić?

Najlepsza pora na zakładanie trawnika

Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło zakładanie trawnika od kiedy, można znaleźć wiele różnych informacji. Warto więc pamiętać, że istnieją dwie pory uznawane przez fachowców z branży ogrodniczej za najlepsze na zakładanie trawników poprzez ich sianie. Pierwszą z nich jest przełom kwietnia i maja, a drugą przełom sierpnia i września. W tych miesiącach panują najlepsze warunki do wzrostu trawy, ponieważ temperatura utrzymuje się na stabilnym poziomie, podłoże jest optymalnie nawilżone i nie trzeba martwić się zagrożeniem suszą. Oczywiście można próbować zakładać trawniki w innych miesiącach, ale efekty pracy mogą być dużo gorsze.

Sprawą najważniejszą jest rozpoczęcie pracy w miesiącach, w których panują nie za niskie ani za wysokie temperatury, a nasłonecznienie nie jest intensywne. Większość miesięcy jesiennych i wiosennych są okresem, w którym dominuje duża wilgotność powietrza oraz podłoża – takie warunki są idealne dla kiełkowania nasion trawy.

Kiedy nasiona wykiełkują?

W zależności od pogody, nasiona wykiełkują po 10-16 dniach, jednak gęsta i dorodna trawa pojawi się dopiero po kilku miesiącach. Kluczową sprawą dla właściwego kiełkowania jest właściwa wilgotność powietrza. Nie należy polegać wyłącznie na siłach natury i warto je wspomagać regularnym podlewaniem trawnika rano i wieczorem lub tylko w godzinach porannych.

Inne ważne sprawy

Oczywiście samo wybranie właściwej pory i obsianie terenu nie da nic, jeśli obszar nie będzie odpowiednio przygotowany pod założenie trawnika. Warto więc oczyścić podłoże z kamieni i różnych zanieczyszczeń. Istotne jest też sprawdzenie odczynu podłoża przy pomocy miernika lub papierka lakmusowego. Trawa najlepiej rośnie na podłożu o odczynie pH w granicach 5,5 – 7,0. Kolejną sprawą jest usunięcie chwastów, korzeni i przekopanie obszaru na głębokości 15-25 cm. Po usunięciu grudek i wyrównaniu terenu można zająć się nawożeniem, jeśli pH nie jest odpowiednie. Do gruntu można też dodać żwir lub torf w zależności od jego warunków początkowych. Dzięki przestrzeganiu tych wszystkich zasad można zapewnić sobie piękny trawnik.