Po zimie trawnik zazwyczaj nie wygląda rewelacyjnie. Oto kilka zabiegów, które sprawią, że stanie się piękny już po kilku tygodniach. Co należy zrobić, aby trawnik był gęsty i zielony?

Kontroluj swój trawnik

Sprawdzamy dokładnie, czy po zimie nie pojawiły się np. kretowiska i nierówności, a także czy są oznaki chorób trawnika. Często występuje tzw. pleśń trawnika objawia się białym nalotem. Najczęściej występuje, w miejscach, gdzie składowany był zimą śnieg. Jak pozbyć się pleśni śniegowej? Trzeba trawnik wygrabić, napowietrzyć i posypać nawozem.

Grabienie trawnika

Należy dokładnie wygrabić trawnik. Najlepsze do tego są tanie i popularne miotłograbie. Zwykłe grabie mogą uszkodzić trawnik. Grabienie dużego trawnika to sporo pracy, ale warto to zrobić.

Aeracja – napowietrzanie

Możecie napowietrzać za pomocą wideł, szpikulców domowej roboty, lub aeratorów i wielu innych prostych narzędzi. Aeracja sprzyja krzewieniu traw dostarczając powietrze do głębszych warstw gleby.

Wertykulacja trawnika

To najistotniejszy wiosenny zabieg na trawniku. Polega na nacinaniu darni ostrymi nożami i wybieraniu z trawnika martwej trawy, nazywanej potocznie sianem. Przed wertykulacją należy skosić trawę. Wertykulujemy wtedy, gdy trawnik jest suchy.

Wałowanie

Raz w roku na wiosnę powinno się wałować trawnik. W ten sposób wyrównujemy trawnik, który po zimie jest napęczniały i może nie równo osiąść. Nie używajmy zbyt ciężkich wałów, może za bardzo ubić ziemię.

Nawożenie trawników

Wiosną należy nawieźć trawnik nawozem wieloskładnikowym. Stosowanie nawozów do trawy jest potrzebne by trawnik był zdrowy i gęsty. Nawóz należy rozsypać równomiernie i w ilości zalecanej w instrukcji, może przyda się siewnik? Po nawożeniu trawnik należy solidnie podlać. W miejscach, w których są ubytki trawy, warto ją dosiać. Po zasianiu koniecznie należy ją przysypać ziemią ogrodową i lekko ubić.