Wałowanie trawników to istotny zabieg, o którym często nie pamiętamy. Nierówna powierzchnia trawnika da nam o sobie znać już podczas pierwszego koszenia, wyczujemy nierówności. Czy wałowanie trawnika naprawdę jest takie ważne i potrzebne?

Wałowanie ziemi przy zakładaniu trawnika

Wstępne wałowanie trawnika wykonuje się jeszcze przed jego założeniem. Na pewno do tej czynności trzeba się mocno przyłożyć, ponieważ źle wyrównana i ubita ziemia pod trawą będzie dawała negatywne skutki przez lata i trudno będzie coś z tym zrobić. Ziemię wałujemy przed wysianiem traw, lub np. przed ułożeniem trawy z rolki. Rozwiniętą trawę z rolek trzeba ponownie przejechać wałem. Dzięki temu murawa lepiej przylgnie do ziemi i szybciej się ukorzeni.

Kiedy wałować trawnik?

W kolejnych sezonach trawnik wałujemy na wiosnę, raz w roku i zazwyczaj nie ma potrzeby powtarzania tej czynności. Po zimie często na trawniku powstają różne wybrzuszenia i dołki. Ma to związek z zamarzającą wodą, która mogła się nagromadzić w ziemi. Trawnik wałujemy najczęściej zaraz po pierwszym grabieniu.

Jaki powinien być wał do trawy?

Dostępny jest zazwyczaj jeden typ wału, czyli lekki metalowy walec, który można napełnić piaskiem lub wodą i w ten sposób regulować jego ciężar. Jaki powinien być ciężar wału? Do wiosennej pielęgnacji trawnika polecam napełnienie go wodą, wtedy będzie to wał średnio – ciężki (ok 60 kg), natomiast do zakładania trawnika używamy wału ciężkiego, więc napełniamy go suchym piaskiem (ok 90 kg).