Przygotowanie roślin do okresu zimowego, co powinniśmy zrobić?
Podstawą jest przygotowanie roślin do zimy! Wiele osób posiada przy domach ogrody, które dostarczają warzyw, owoców czy też spełniają zadania dekoracyjne i poprawiają ogólną estetykę posesji, zapewniają miejsce do zabawy czy też miłego spędzania czasu z rodziną, znajomymi, itp. Spore grono posiadaczy ogrodów uważa, że w okresie jesiennym nie należy niczego robić i jest to błąd. Okazuje się bowiem, że wiele roślin wymaga specjalnej pielęgnacji i przygotowania do pory zimowej.
W zależności od rodzaju roślin znajdujących się w ogrodzie, należy dokonać odpowiednich przygotowań, tak aby ogród przetrwał porę zimową i trudne warunki z nią związane. Czynności takie można wykonać samemu, ale warto pomyśleć o fachowcach znających się na pielęgnacji ogrodów i przygotowywaniu ich do trudnych warunków zimowych.
Pielęgnacja konkretnych typów roślin
Generalnie rośliny przystosowane do naszej strefy klimatycznej nie wymagają przygotowania do sezonu zimowego. Należy jednak zwrócić uwagę na rośliny wrażliwe. Jedną z podstawowych czynności jest zebranie liści, a także zadbanie o odpowiednią ściółkę zapewniającą ochronę przed mrozem. Dzięki takim zabiegom można chronić rośliny przed mrozami, erozją gleby, ale jednocześnie zostanie zapewniony odpowiedni dopływ tlenu.
Przygotowanie roślin – czynności które należy wykonywać w zależności od rodzaju roślin w ogrodzie
1. Byliny
Ziemię wokół bylin (czyli zielonych roślin wieloletnich) należy pokryć kompostem lub rozłożoną korą. Taka powłoka przygotowana jesienią w połączeniu z zimową warstwą śniegu zapewnia doskonałą ochronę takich roślin. Delikatniejsze byliny można zabezpieczać gałązkami iglaków.
2. Trawniki
Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, konieczne jest usunięcie liści i innych przedmiotów, tak aby trawnik przed zimą był czysty. Warto też skosić trawę przed zimą, ponieważ wysokie źdźbła mogą zżółknąć pod śniegiem.
3. Krzewy
Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku bylin. Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej ściółki na pobliskim podłożu, a krzewy warto owijać agrowłókniną albo jutą, gdy zapowiadana jest zima z bardzo niskimi temperaturami. Dobrym pomysłem jest tworzenie cienia dla najbardziej wrażliwych krzewów.
4. Pnącza i krzewinki
Większość pnączy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto pomyśleć o okryciu bardziej wrażliwych odmian matą trzcinową, wiklinową lub sosnową. Krzewinki można okrywać gałązkami iglaków.
5. Rośliny w donicach
Znajdujące się w ogrodach lub na tarasach i balkonach rośliny donicowe należy zabezpieczyć poprzez zastosowanie odpowiedniego okrycia bryły korzeniowej. Warto osłonić spód i wewnętrzne boki skrzyni styropianem. Jest to doskonałe, wieloletnie zabezpieczenie przed mrozem.
6. Drzewa owocowe oraz dekoracyjne
W przypadku drzewek ogrodowych, należy zapewnić ochronę korzeni. Warto wykorzystać kilkucentymetrową warstwę kory, jako ściółkę dookoła takich drzewek. Dodatkowo dobrym pomysłem jest okrycie pni wrażliwych drzew agrowłókniną.
Najlepsza pielęgnacja ogrodów
Jak widać, pielęgnacja ogrodów w porze jesiennej jest uzależniona od rodzaju roślin. Warto zastanowić się nad zatrudnianiem specjalistycznych firm posiadających dużą wiedzę oraz doświadczenie w zakresie tworzenia i pielęgnacji ogrodów. Dzięki takim fachowcom (których w Polsce działa wielu) można być spokojnym o swój ogród.