Jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie dostajemy to – kiedy przycinać trawy ozdobne?

Przede wszystkim nie wszystkie trawy ozdobne powinny być przycinane. Warto również wspomnieć, że zbyt wczesne podejście do przycięcia rośliny może spowodować niekorzystne efekty. Podobnie jest, gdy przycinaniem trawy zajmiemy się za późno.

Trawy ozdobne to jedna z tych roślin, która towarzyszy nam w wielu naszych projektach. Niestety, nie zasadzimy ich na balkonach mieszkaniowych ponieważ są zbyt dużych rozmiarów ale w każdym wolnym ogrodzie owszem. Trawa komponuje się wspaniale – dobrze wypełnia pustą przestrzeń. Mimo myśli, że ciężko połączyć ją z nowoczesną architekturą – trawa nadaje uroku, dobrze współpracując.
 
Przycinanie traw dekoracyjnych
 

Kiedy przycinać trawy ozdobne

Proces przycinania traw powinniśmy rozpocząć już wczesną wiosną. Jeśli zrobimy to za późno, czyli końcem jesieni – narazimy roślinę na uszkodzenia z powodu mrozu. Cięcie tą porą może także negatywnie wpłynąć na kondycje i rozwój trawy. Dodatkowo pozbywamy się pięknego efektu, powstającego podczas niskich temperatur zimą.

Kiedy więc dokładnie przycinać trawy ozdobne? Termin jest ruchomy, a wpływ na datę ma przede wszystkim pogoda. Z reguły robimy to po zimie, w okolicach połowy marca, gdy środek naszej trawy zaczyna zielenieć. Jeżeli zima przeciąga się – termin przesuwamy o kolejne tygodnie.

Trawy, które przycinamy:
Imperata
Proso rózgowate
Molinia
Hakonechloa
Miskant chiński
Trawa pampasowa
Rozplenica
Ostnica
Trzcinnik

Młode rośliny przycinamy około 10cm nad ziemią, zaś kilkuletnie, starsze, dwukrotnie wyżej.
Warto pamiętać by nie przyciąć świeżych, młodych pędów. Do cięcia młodej rośliny wystarczą nam nożyczki lub niewielki sekator. Gdy dobierzemy już odpowiedni sprzęt do wielkości naszego okazu, warto pomyśleć o drugiej osobie, która skróci o połowę czas związany ze sprzątaniem. Niektóre trawy ozdobne zaczynają odrastać od razu po cięciu, zaś inne potrafią nawet pod koniec kwietnia. Pełnym efektem odbicia traw ozdobnych nacieszymy się dopiero po kilku miesiącach.