Kiedy stopnieją śniegi, a słońce coraz śmielej będzie zaglądać nam do okien, to znak, że w końcu nadeszła wiosna. A skoro na dworze robi się coraz cieplej, to więcej czasu zaczniemy spędzać w ogrodzie. Zima to taka pora roku, która szczególnie niekorzystnie wpływa na ogród. Śnieg, siarczysty mróz czy porywisty wiatr mogły osłabić rośliny i spowodować ich w złą kondycję. Jak zatem zadbać o ogród po zimie, aby cieszyć się jego pięknym widokiem? Jak zrobić to najlepiej?

Oczko wodne czyste po zimie

Pierwsze wiosenne prace zależą od tego, jak oczko było przygotowane do zimy i czy mrozy nie poczyniły w nim szkód. Po skontrolowaniu stanu konstrukcji przychodzi czas na wiosenne porządki we wnętrzu zbiornika. Jeśli zimował bez wody, wystarczy wejść do niego i dokładnie wybrać wszelkie nagromadzone zimą zanieczyszczenia, takie jak liście, gałęzie czy błoto. Czyszczenie oczka wodnego, to przede wszystkim dokładne odmuleniem dna. Gdy woda nagrzeje się do 10 st. C, można sadzić rośliny i wpuścić do oczka ryby, które zimowały poza sadzawką.

Pierwszy krok to porządki

Zanim zaczniemy sadzić roślinny, musimy zadbać o porządek. Przez zimę w naszym ogrodzie na pewno znalazło się sporo śmieci, połamanych gałęzi, uschłych liści oraz kretowisk. Musimy więc pograbić suche liście, pozbyć się przyniesionych przez wiatr liści oraz usunąć brud i mech z kostki brukowej.

Drobne naprawy ogrodowe

Możemy też ponaprawiać ogrodowe sprzęty. Wyczyścić je, by znów nadawały się do użytkowania. Nie pomińmy też grilla. Może się też zdarzyć tak, że niektóre z nich będą wymagały odświeżenia koloru. Nie zapomnijmy też o naoliwieniu huśtawki, aby nie skrzypiała, podczas gdy będziemy z niej korzystać. Może to zepsuć nam humor podczas przyjemnego bujania się.

Sadzenie roślin w ogrodzie

Wczesną wiosną istotne jest dobre nawożenie gleby. Odpowiednie zasilenie trawnika oraz roślin to podstawa w pielęgnacji. Kwiaty, po trudnych zimnych miesiącach, potrzebują odpowiedniego nawożenia. Warto więc wzbogacić je w niezbędne składniki odżywcze i minerały. Dzięki temu nie tylko wzmocnimy to, co pod powierzchnią, ale i to, co rośnie nad. Wiosna to także czas na posadzenie nowych roślin jednorocznych. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Wtedy to rzadko występują przymrozki. Warto zdecydować się wtedy na posadzenie drzew i krzewów liściastych oraz owocowych. Natomiast jeśli chodzi o byliny, lepiej jest jeszcze chwilę poczekać, ponieważ źle znoszą one zmienne warunki atmosferyczne. Nasiona kupimy w sklepie specjalnie do tego przeznaczonym. Nie ulegajmy promocjom z supermarketów. Odwiedzenie sklepu ogrodniczego z cała pewnością zaprocentuje w przyszłości, dając nam zapierające dech plony.

Trawnik podstawą ogrodu

Ważne jest, aby nasz trawnik był odpowiednio wypielęgnowany. To on jest głównym bohaterem naszego ogrodu. Pielęgnację trawnika należy zacząć od jego dobrego oczyszczenia. Kiedy już pozbędziemy się tego, co pozostało po zimie, warto zająć się nadaniem odpowiedniego kształtu poprzez skoszenie trawy.