Niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie

Warunkiem posiadania i utrzymywania pięknego ogrodu spełniającego funkcję praktyczną, rekreacyjną oraz estetyczną, jest oczywiście jego regularna pielęgnacja. W tym celu potrzebne są chęci i ręce gotowe do pracy, jednak oprócz nich konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi dopasowanych do typu danego ogrodu. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie wielu istotnych prac.

W zależności od roślin niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie będą się od siebie różnić. Inne elementy wyposażenia potrzebne są do prawidłowej pielęgnacji trawnika, rabat czy też do pielęgnacji i przycinania drzew oraz krzewów. Należy też pamiętać o tym, że ogród wymaga pracy wielosezonowej, więc warto inwestować w funkcjonalne i trwałe narzędzia, które zapewnią wygodną pracę przez wiele lat. Co prawda nie są one tanie, ale w zamian za to otrzymujemy sprzęt, który dobrze leży w dłoniach, jest lekki i jednocześnie bardzo trwały.

Wygodne, ergonomiczne wyposażenie to podstawa – narzędzia do pracy w ogrodzie

Producenci wytwarzający niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie zwracają uwagę na to, aby ich wyroby były idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników. Wprowadzają więc na rynek narzędzia, które zmniejszają wysiłek podczas pracy, przy jednoczesnym zwiększeniu jej wydajności. Praca w przydomowym ogrodzie powinna być przyjemna i relaksująca, więc bardzo istotną sprawą jest odpowiednia ergonomia używanych w nim narzędzi. Nowoczesne konstrukcje łopat czy też sekatorów sprawiają, że przycinanie drzew, krzewów czy też kopanie ogródka to czynności, które wcale nie muszą męczyć. Ważne są odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz niska masa narzędzi, dzięki której poziom zmęczenia nie będzie wysoki. Narzędzia są wyposażone w specjalne przekładnie, dzięki którym siła pracy jest wyższa.

Projekty współczesnych narzędzi ogrodniczych obejmują wykorzystanie niezwykle trwałych materiałów, które pomimo swojej solidności, są bardzo lekkie i praktyczne. W większości przypadków mamy więc do czynienia z narzędziami wykonanymi na bazie tworzyw sztucznych, które są odporne na złamanie, wgniecenie i inne formy uszkodzeń. W głównej mierze są to poliamidy wzmacniane włóknem szklanym, włókna węglowe, itp. Są one trwałe i dodatkowo odporne na korozję.

Jakie narzędzia ogrodowe należy posiadać w schowku

Istnieją różne niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie. Są one uzależnione od rodzaju roślin posiadanych w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o grupie narzędzi uniwersalnych, które przydadzą się wszędzie:

  • szpadel oraz łopata – pozwalają na usuwanie ziemi oraz wykonywanie prac związanych z kopaniem i przekopywaniem,
  • grabie – idealne do usuwania liści, trawy, śmieci oraz rozbijania grud ziemi,
  • konewka lub wąż ogrodowy – idealne do podlewania większych i mniejszych ilości roślin,
  • łopatki do sadzenia, pazurki, motyka – pozwalają na usuwanie chwastów i sadzenie roślin,
  • ręczne sekatory do krzewów, piła ręczna do grubszych gałęzi, nożyce do trawnika,

Oczywiście narzędzi jest o wiele więcej i należy dopasować je do specyfikacji własnego ogrodu oraz indywidualnych potrzeb, możliwości i preferencji.