Podlewanie roślin to jedna z podstawowych czynności w ogrodzie, zwłaszcza gdy mamy upalne dni. Niestety często szkodzimy własnym roślinom podlewając je w zły sposób. Jak często i o jakich porach podlewać rośliny? Jak podlewać rośliny poprawnie? Co z trawnikiem? Czy inwestować w system automatycznego nawadniania?.
Podlewanie roślin – warunki pogodowe i gruntowe

systemy automatycznego nawadniania

Największe zapotrzebowanie na wodę występuje u roślin w okresie intensywnego wzrostu i w upały, generalnie wiosną i latem. Duża szybkość parowania wody z gleby zmusza nas do uzupełniania jej ubytku aby zachować zdrowe i piękne rośliny. Zawsze więcej wody potrzebują rośliny rosnące w glebie „luźnej” o większej przepuszczalności, które z powodów fizycznych nie zatrzymuje wody. Oczywiście podlewamy mocniej tam gdzie najwięcej słońca a także na stokach i terenach ze skłonami.

Kiedy podlewamy rośliny?

Nie podlewaj w czasie największych upałów – najlepsza czas to ranek oraz wieczór. Krople wody wylane na liścia i kwiaty zadziałają jak soczewki i poparzą. Najlepiej rośliny podlewać rano, wtedy ograniczymy także rozwój chorób grzybowych.

Częstotliwość podlewania?

Generalnie podlewajmy rośliny, gdy ziemia wokół nich przeschnie, nie zalewajmy roślin wodą, to im bardzo szkodzi. Częstotliwość podlewania należy dostosować do wymagań poszczególnych gatunków jakie hodujemy.

Często i mało czy rzadko i obficie?

Rzadko ale obficie! Rośliny podlewane często ale skąpo, nie otrzymują odpowiedniej dawki wody do systemu korzeniowego. Pojedyncze podlewanie powinno trwać tyle, aby nasączyć glebę na ok. 15cm. Nie podlewajmy silnym strumieniem.

Podlewanie trawników?

Trawę należy podlewać tak długo, aż ziemia będzie wilgotna na około 10cm, wystarczy to robić raz dziennie w upalne dni. Ilość wody zależy także od tego, na jakim podłożu wysiany jest trawnik. Sprawdzonym rozwiązaniem dla trawników jest instalacja systemu automatycznego nawadniania – wtedy trawa otrzyma odpowiednią ilość wody.

System nawadniania automatycznego

Zadbaj o trawnik wiosną

Montaż systemu automatycznego nawadniania to dostarczanie roślinom (trawnikom) optymalnej ilości wody o dowolnej. Na system taki składa się szereg urządzeń. Zamontowanie systemu automatycznego nawadniania najlepiej zlecić specjaliście. Firma obliczy zapotrzebowanie na wodę, dobierze pompę, rurki, linie kroplujące, a także ustawi zraszacze.